Ako je vo svete diamantov definovaná ich kvalita?

Ak sme sa už rozhodli do čoho investovať a ako možnosť pre výhodné investovanie sme si zvolili práve diamanty, alebo zvažujeme ich kúpu, pozrime sa na ne o trocha detailnejšie, a to doslova. Aj preto v aktuálnom článku zdanlivo odbočíme od tém finančnej gramotnosti a investičných možností a nazrieme spolu do sveta hodnotenia kvality diamantov

Pre hodnotenie diamantov kedysi neexistoval žiaden stanovený štandard. Obchodníci a klenotníci používali výrazy ako riečny alebo vodný na označenie diamantu, ktorý bol úplne bezfarebný a pre opis čistoty diamantu sa používali pojmy ako bez vád alebo s vadami. Pre klenotníkov bolo preto náročné svojim zákazníkom jednotne popísať hodnotu a charakteristiku diamantov alebo sa v hodnotení diamantov zjednotiť s ďalšími obchodníkmi v tejto oblasti. Od roku 1500 sa konzistente používal iba jeden termín, a to karát, ktorý slúžil na označenie hmotnosti. Pre priblíženie, jeden karát sa rovná 200 miligramom.

Prvotné, ale večne platné kritériá kvality 

Robert M. Shipley, bývalý maloobchodný klenotník, sa tvrdo zasadzoval za profesionalizáciu amerického klenotníckeho priemyslu. Aj preto založil Americký gemologický inštitút (GIA), ktorý klenotníkom poskytoval formálne školenia. Shipley bol neúnavným zástancom zveľaďovania vedomostí, etiky a noriem pri nákupe a predaji drahých kameňov.  

V 40. rokoch minulého storočia zaviedol Robert Shipley 4 kľúčové kritériá (4K, v angličitne známe ako 4C), aby pomohol svojim študentom identifikovať štyri faktory, ktoré charakterizujú brúsený diamant: farbu, čistotu, brus a karátovú hmotnosť. Tento koncept bol jednoduchý, ale revolučný.

Krása prírody alebo remeselná zručnosť?

Krása diamantu je výsledkom prírody, ale aj remesla. Príroda vytvára surový diamant rôznych farieb a s rozmanitými vlastnosťami. Ľudia diamant brúsia a vyberajú si, ktorému zo 4K dajú prednosť. Kvalita diamantu závisí od suroviny a aj od toho, čo sa brusiči a leštiči rozhodnú s diamantom spraviť. Zo 4K určujú kvalitu diamantu iba brus, farba a čistota. Karát v tomto prípade nerozhoduje, pretože malý diamant môže byť rovnako krásny a dobre opracovaný ako oveľa väčší drahokam. Zo spomínaných kritérií je v prípade prírodných, neupravených diamantov úplne pod kontrolou človeka len brus, pretože brus je určený kvalitou remeselného spracovania.

Hodnotením kvality k dokonalosti

Richard T. Liddicoat neskôr rozšíril prácu svojho predchodcu a vyvinul dnes všeobecne používanú GIA stupnicu farebnosti D – Z a špecifikoval stupnicu čistoty diamantov. Zákazníkmi sú najviac prefereované diamanty farby D, ktoré sú úplne bezfarebné a zároveň tie, ktoré sú bezchybné (flawless), teda bez kazov pri pohľade pod 10-násobným zväčšením. Zaviedol tiež vedecké metódy a postupy na objektívne hodnotenie kvality diamantov.

Farebná škála diamantov (Diamond Color Chart)

Vytvorenie 4K faktorov slúžiacich na hodnotenie diamantov a medzinárodného systému hodnotenia diamantov znamenalo dve veľmi dôležité veci: kvalita diamantov mohla byť komunikovaná v univerzálnom jazyku a zákazníci teraz presne vedia, čo kupujú.

Krása diamantov, či už ide o ich kúpu alebo o investovanie do drahých kameňov, je ďalšou výhodou tejto spoľahlivej investičnej možnosti, ktorá môže obohatiť portfólio a dopomôcť tak k atraktívnym dlhodobým výnosom, a to aj inou formou ako investovaním do kryptomien alebo investovaním do akcií na volatilnom trhu.

Zdielať
Návrat hore
Ešte nie ste súčasťou?
Zanechajte nám váš email a my pre Vás každý mesiac pripravíme najčerstvejšie informácie o investovaní.

Chcete sa stať súčasťou tímu WIC Europe? Zanechajte nám kontakt.