Drahé kamene boli odjakživa známe pre svoju krásu a mnohí veria, že majú liečivé schopnosti. Rôzne drahokamy boli v priebehu histórie používané ľuďmi zo všetkých vrstiev spoločnosti. Či už ako talizmany, náboženské symboly, alebo ako ozdobné dekorácie.
Najznámejšie použitie drahých kameňov však bolo symbolom postavenia človeka. Kvôli ich relatívne obmedzenému množstvu nosili kráľovské rodiny šperky zdobené drahými kameňmi tak dlho, ako si pamätáme. Demonštrovali tým bohatstvo, hodnosť a moc.
Dnes sú drahokamy používané z mnohých rovnakých dôvodov, ako pred tisíckami rokov. Je však podstatne viac spôsobov, ako si užiť tieto nádherné dary zeme, ako len účasť šperku. V súčasnosti ľudia radi investujú do drahých kameňov ako prostriedku na zabezpečenie bohatstva a ako poistky proti inflácii. Niet divu, prečo. Drahokam je najstaršou komoditou na svete, ktorá sa datuje až 5 500 rokov a má väčší historický a kultúrny význam, ako pravdepodobne akékoľvek iné investičné možnosti.
So vznikom akcií, dlhopisov, podielových fondov a pod. sa vo svete investovania drahé kamene dostali do úzadia. Možno preto, že sú tak zakorenené v našej histórii a kultúre, že ľudia zabudli na to, čo reálne prinášajú. Koniec koncov, drahé kamene majú najvyššiu koncentráciu hodnoty, dokonca vyššiu ako zlato, a môžu priniesť veľké výnosy.
Ako sa drahokamy oceňujú?
Zlato a drahokamy sú hmatateľné investície, ale kľúčový rozdiel je v tom, že neexistuje žiadna pevná hodnota pre hmotnosť drahokamov. Existuje niekoľko klasifikácií, ktoré vytvárajú presné ocenenie farebných drahokamov, počnúc štyrmi základnými hodnotami: farba, čistota, karát a brus. Rovnaký štandard sa používa aj pre diamanty, existujú však aj ďalšie indikátory, ktoré sa používajú výlučne pre farebné drahokamy – konkrétne spracovanie a pôvod. Všetky tieto faktory výrazne ovplyvňujú ocenenie.
V súčasnosti existujú dva systémy na určovanie cien a vývoja cien farebných drahokamov – sú to GemGuide a Gemval. Prvý sa zameriava predovšetkým na veľkoobchodných predajcov a klenotníkov, zatiaľ čo druhý počíta maloobchodné ceny na trhu.
Hodnota drahokamu pozostáva z troch kritérií:
– Vnútorná hodnota (trhová alebo obchodná hodnota)
– jeho estetická hodnota (subjektívna, väčšinou optická hodnota)
– Jeho historická hodnota, ak existuje
Drahé kamene možno prirovnať k umeniu, ale hlavným rozdielom je, že majú oveľa vyššiu vnútornú hodnotu. Estetická a historická hodnota môže mať dodatočný vplyv na ocenenie. Ako príklad by sme si mohli vziať zásnubný prsteň Kate Middleton, ktorý predtým patril princeznej Diane aj kráľovnej Viktórii.
Ak sa pozrieme čisto na vnútornú hodnotu kameňov a materiálov samotných, možno dostaneme len zlomok toho, za čo bol prsteň pre svoju estetickú, ale najmä historickú hodnotu predaný v aukcii.
Ako bežní investori investujú do drahokamov?
Drahokam je dlhodobá investícia, a keďže neznižuje hodnotu, je to rozumná investícia, ktorú si treba nechať na daždivé dni. Naši klienti si buď navrhnú personalizovaný unikátny šperk z dielne našej značky SOLOOM, ku ktorému dostanú aj gemologický certifikát. Alebo investujú do akcií našej spoločnosti, vďaka čomu získajú množstvo zaujímavých benefitov a najmä zaujímavé zhodnotenie ich investícií.