Všetky cesty vedú… k zlatu. Príručka začiatočníka

Sprievodca investíciami do zlata pre začiatočníkov

Zlato je cenné aktívum, ktoré sa už po stáročia používa ako uchovávateľ hodnoty, zabezpečenie proti inflácii a bezpečná investícia. Pre začiatočníkov môže byť investovanie do zlata skvelým spôsobom, ako diverzifikovať svoje portfólio a ochrániť svoj majetok. Dnes vám prinášame krátky úvod k investovaniu do zlata pre začiatočníkov:

Pochopenie možností investovania do zlata

1. Nákup fyzického zlata

Najtradičnejším spôsobom investovania do zlata je nákup fyzického zlata alebo zlatých mincí od renomovaného predajcu. Táto možnosť ponúka priame vlastníctvo a hmatateľné držanie zlata. Je však spojená s nákladmi na skladovanie a poistenie.

2. Investovanie do “zlatých fondov”

V prípade pohodlnejšej a cenovo výhodnejšej možnosti zvážte investovanie do zlatých fondov, ako sú podielové fondy alebo fondy obchodované na burze (ETF). Tieto fondy nasledujú cenu zlata a umožňujú vám podieľať sa na trhu so zlatom bez toho, aby ste museli nakupovať fyzické zlato.

3. Obchodovanie s futures a opciami

Skúsení investori môžu zvážiť obchodovanie s futures kontraktmi na zlato alebo opciami. Tieto kontrakty vám dávajú právo, ale nie povinnosť, kúpiť alebo predať zlato za vopred stanovenú cenu v určitom časovom rámci. Opcie možno použiť na špekuláciu s cenami zlata.

4. Investovanie do spoločností ťažiacich zlato

Spôsob, akým sa nepriamo podieľať na trhu so zlatom, je investovanie do spoločností ťažiacich zlato. Výkonnosť týchto akcií však nemusí vždy odrážať cenu samotného zlata.

5. Nákup šperkov

Zlaté šperky sa dajú nakupovať aj v obchodoch so zlatom: Klenoty síce môžu byť jednou z foriem vlastníctva zlata, sú však menej likvidné a nemusia prinášať investičné výnosy porovnateľné s inými možnosťami investovania do zlata.

Určenie vašej investičnej stratégie do zlata

1. Stanovte si svoje zámery

Pred investovaním do zlata jasne definujte svoje investičné ciele. Zameriavate sa na akumuláciu bohatstva alebo na zabezpečenie proti ekonomickej nestabilite?

2. Posúďte svoju toleranciu voči riziku

Zvážte svoju toleranciu voči riziku a finančnú situáciu. Zlato môže byť volatilným aktívom, preto je vhodné zvážiť, aké percento vášho portfólia investujete do zlata.

3. Dôkladný prieskum

Oboznámte sa s rôznymi možnosťami investovania do zlata, s ich výhodami a nevýhodami a s potenciálnymi rizikami a výnosmi, ktoré sú s nimi spojené.

4. Diverzifikujte svoje portfólio

Na zlato sa nespoliehajte ako na svoju výlučnú investičnú stratégiu. Diverzifikujte svoje portfólio s inými triedami aktív, ako sú akcie, dlhopisy a nehnuteľnosti.

5. Vyberte si správnu investičnú možnosť
Vyberte si takú možnosť investície do zlata, ktorá zodpovedá vašim investičným cieľom, tolerancii voči riziku a finančnej situácii.

Zlato vs. ďalšie investičné možnosti

Hoci je zlato lákavou voľbou, je nevyhnutné porovnať ho s inými investičnými možnosťami, ako sú dlhopisy, akcie a podielové fondy. Pochopenie výhod a nevýhod jednotlivých typov investícií je kľúčovým aspektom finančnej gramotnosti.

Vo svete trhu so zlatom sa ľahšie orientuje so spoľahlivým partnerom. Aj preto je tu pre vás spoločnosť WIC Europe, ktorá vám pomôže položiť základy vášho dlhodobého pasívneho a bezpečného príjmu.

Zdielať
Návrat hore
Ešte nie ste súčasťou?
Zanechajte nám váš email a my pre Vás každý mesiac pripravíme najčerstvejšie informácie o investovaní.

Chcete sa stať súčasťou tímu WIC Europe? Zanechajte nám kontakt.